Drukarka 3D Creality3D CR20

Creality3D jest producentem drukarek 3D z Shenzen który rozpieszcza nas ciągle udoskonalonymi modelami urządzeń DIY do samodzielnego złożenia o dużej dokładności, dostępnymi w znakomitej cenie. CR20 jest najnowszą desktopową drukarką tej firmy rozszerzającą możliwości poprzednich udanych modeli, szczególnie CR10 i oferującej jeszcze większą precyzję wydruku.

Creality3D CR20 – Główne funkcje

CechaParametry
Powierzchnia wydruku220 x 220 x 250 mm
Maksymalna temperatura podstawy100 °C
Temperatura dyszyDo 260°C
Zasilacz24 V/270W
WyświetlaczLCD
Płyta głównaCreality 2.1
Waga7.5 kg
Wymiary420 x 410 x 470 mm
Zawartość opakowania1 x Rama, 1 x Podstawa, 1 x Pudełko z narzędziami
Drukarka 3D Creality3D CR20

Wady i zalety

  • Bardzo dobra precyzja

  • Prosta w złożeniu i instalacji

  • Nowa płyta ułatwia demontaż wydruków

  • Wznawianie wydruku po awarii zasilania

  • Wydruk offline z karty SD

  • Nowa płyta główna z ulepszonym oprogramowaniem

  • Brak auto-kalibracji

  • Mniejsze pole wydruku niż w CR10

Drukarka 3D Creality3D CR20

Możliwości wydruku

Precyzja wydruku jest znakomita i niewątpliwe najlepsza ze wszystkich dotychczasowych drukarek Creality. Na stronie producenta możecie zobaczyć jak wyglądają różne wydrukowane modele i cechują się one prawidłowo, naturalnie wyglądającymi brzegami oraz niemal niewidocznymi przejściami między warstwami nadrukowanego filamentu. Ma na to wpływ nowy, ulepszony firmware płyty głównej Creality V2.1., jak również dysze wykonane ze stopu miedzi. W stosunku do poprzedniej zwiększona została także szybkość wydruku. Pracę ułatwia również możliwość automatycznego wznawiania wydruku po awarii lub przypadkowym wyłączeniu zasilania. Nieco rozczarowujące jest jednak to, że pole robocze jest tu mniejsze niż w poprzednim modelu CR10. Wynosi ono 220 x 220 x 250 cm, więc nie jest to mała drukarka, jednak nie będziemy mogli na niej tworzyć już tak dużych przedmiotów o boku 30 cm.

W tej drukarce po raz pierwszy użyto także nowy typ podstawy, wykonanej nie z twardego włókna szklanego, ale z elastycznego plastiku. Po zakończeniu wydruku można dzięki temu po prostu delikatnie wygiąć platformę, co ułatwia odczepienie wydrukowanego obiektu. W odróżnieniu od platform starego typu nie trzeba podważać obiektów łopatką albo nawet zdrapywać nożem, co nierzadko prowadzi do zniszczenia wydruku.

Drukarka 3D Creality3D CR20 kup

Montaż i sterowanie

Zabawę z drukarką 3D należy rozpocząć do jej złożenia. Creality zastosowało tu modułową budowę, wymagającą jedynie dokręcenia sześciu śrub i dołączenia kabli do odpowiednich gniazd zgodnie z instrukcją. Mimo że drukarka posiada możliwość wydruku offline z karty pamięci, bez podłączania do komputera, przed rozpoczęciem pracy warto skonfigurować ją przy pomocy oprogramowania Open Source Cura (dostępne na karcie pamięci lub do ściągnięcia z internetu).

Niestety nie ma tu funkcji autolevelowania, a więc przed rozpoczęciem pracy należy ustawić położenie płyty ręcznie. Nie jest to jednak skomplikowane i w tym celu należy najpierw zaparkować dyszę do pozycji domyślnej (Auto Home), wyłączyć silnik skokowy, a następnie regulować wysokość płyty czterema śrubami znajdującymi się pod spodem, tak aby kartka papieru przesuwana pod dyszą idealnie się mieściła. I to już wszystko: należy tylko wybrać plik do wydruku, zamontować rolkę filamentu i już można drukować. Obsługa jest bardzo prosta i urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby każdy mógł z niego z łatwością korzystać.

Drukarka 3D Creality3D CR20

Wygląd i jakość budowy

Pod względem jakości wykonania CR20 to standard typowy dla drukarek DIY. Mamy tu metalową ramę, solidną obudowę z tworzywa sztucznego, monochromatyczny wyświetlacz LCD i garażowy design który cieszy swoim wyglądem. Urządzenie jest dość ciężki i waży 7.5 kilograma, posiadając bardzo solidny zasilacz o mocy 270W, odporny na przeciążenia i przepięcia, który podczas naszych testów i nawet wielogodzinnej pracy ani razu nie odmówił posłuszeństwa – a jest to problem tanich drukarek. Creality zapewnia również 12-miesięczną gwarancję na drukarkę oraz trzymiesięczną gwarancję na dyszę, a w zestawie znajduje się filament o wadze 200 gram, więc od razu możemy z nią rozpocząć pracę.

Podsumowując

Niezależnie od tego, czy należycie do zapalonych hobbystów, początkujących fanów, a może profesjonalistów wykorzystujących druk 3D w pracy zawodowej, CR20 ma niemal wszystko czego potrzebujecie. Jest to nowa drukarka, dlatego nie ma do niej jeszcze wiele upgrade’ów DIY, ale można być pewnym, że już wkrótce w serwisach takich jak Thingiverse znajdziecie mnóstwo dodatków do samodzielnego wydruku które zwiększą jej możliwości i poprawią mankamenty. Ma ona mniejsze pole wydruku niż poprzednia wersja CR10, ale to także może być zaleta – przynajmniej zajmie wam mniej miejsca na biurku. Bardzo nas cieszą postępy w tej technologii, która teraz jest dostępna dla wszystkich!

Gdzie Kupić?

Drukarka Creality3D CR20 dostępna jest na GearBest w specjalnej cenie 1505,97 zł z tanią wysyłką do Polski. Kup teraz aby skorzystać z promocji.