czujnik ruchu Xiaomi Aqara

Ekosystem rodziny Xiaomi Aqara, niedrogich i niezawodnych czujników które można połączyć w sieć inteligentnego domu właśnie się powiększył. Najnowszy czujnik ruchu umożliwia śledzenia drgań, upadku i przechyłu, dzięki czemu znajdzie tysiące zastosowań w ochronie mienia i dostępie do pomieszczeń. Zobaczcie czym wyróżnia się ten niedrogi czujnik i gdzie można go zastosować.

Czujnik ruchu Xiaomi Aqara – Główne funkcje

CechaParametry
WykrywaPrzechył, drgania, spadek
OSiOS + Android
ObudowaPC + ABS
Zawartość opakowania1 x czujnik, 1 x instrukcja w języku angielskim
Wymiary3.60 x 3.60 x 0.90 cm
Temperatura działania-10 to 50 stopni Celsjusza
KomunikacjaProtokół ZigBee’s HA1.2
ZasilanieBateria CR2032
Waga11 gram
czujnik ruchu Xiaomi Aqara

Wady i zalety

  • Prosty w montażu i obsłudze

  • Działa bardzo precyzyjnie

  • Można łączyć go z innymi urządzeniami Xiaomi, w tym z hulajnogami

  • Bateria działa nawet do dwóch lat

  • Super tani

  • Wymaga centralki Xiaomi do pełnego wykorzystania możliwości

czujnik ruchu Xiaomi Aqara

Możliwości detekcji

Na początek warto wyjaśnić, że oficjalnie jest to czujnik ruchu, jednak prawidłowa techniczna nazwa to raczej czujnik położenia, ponieważ nie wykrywa on zewnętrznego ruchu, używając efektu Dopplera. Służy do tego inne urządzenie Aqara, które możemy także kupić na GearBest. Zamiast tego, opisywany tu sensor wykrywa wyłącznie własną statykę, rejestrując zmianę położenia, inklinację i drgania za pomocą trzyosiowego akcelerometru, dokładnie takiego samego jak w hulajnogach elektrycznych. Wystarczy zamocować sensor na elemencie domowego wyposażenia aby wykorzystać jego możliwości.

A oto przykładowe zastosowania:

  • Zamontowany do drzwi lub okna czujnik może uruchamiać alarm antywłamaniowy po wykryciu ruchu,
  • Przyklejony do ramy obrazu może wysyłać wiadomość na telefon, po zdjęciu obrazu ze ściany (powiadomienie o zagrożeniu),
  • Przyklejony do drzwi do może sterować oświetleniem po otwarciu drzwi,
  • Po montażu do drzwi wejściowych i wykryciu otwartych drzwi może automatycznie uruchamiać klimatyzację,

Po połączeniu z centralką alarmową i innymi sensorami Xiaomi Aqara (maksymalnie 30 czujników obsługiwanych jednocześnie), możliwości są nieskończone.

czujnik ruchu Xiaomi Aqara

Montaż i instalacja

Czujnik może być ustawiony w jednym z trzech trybów poziomu detekcji: niskim, średnim i wysokim, które oznaczają czułość z jaką urządzenie raportuje o wykrytych zmianach w ruchu. Należy samodzielnie dobrać jego poziom w zależności od miejsca i zastosowania tego sprzętu. Czujnik komunikuje się przy pomocy własnego interfejsu ZigBee HA1.2, który jest energooszczędny. Pozwala to także na zasilanie z jednej baterii CR2032, wystarczającej nawet na dwa lata.  Typowa dla produktów Aqara obudowa jest całkowicie minimalistyczna, w białym kolorze i wykonana z solidnego, twardego ABS, dzięki czemu nie potłucze się po upadku na podłogę. Producent zapewnia również, że z czasem nie zmienia ono koloru na skutek blaknięcia farby.

Montaż jest banalnie prosty i polega na przyklejeniu urządzenia do ściany za pomocą dwustronnej mocnej taśmy klejącej. Następnie należy sparować urządzenie za pomocą aplikacji Xiaomi Home dodając nowy czujnik z listy i przyciskając kostkę Aqara przez 5 sekund aż zaświeci się dioda LED w kolorze niebieskim. To wszystko! Teraz wystarczy ustawić poziom detekcji oraz wybrać sposób powiadomień. Po połączeniu z centralką Xiaomi, również dostępną na GearBest możemy w pełni wykorzystać możliwości tego sprzętu.

czujnik ruchu Xiaomi Aqara

Podsumowując

Czujnik ruchu Xiaomi Aqara to już chyba dziesiąte urządzenie z tej doskonałej serii, wśród której znajdziemy także detektory wilgoci, temperatury, silniki do rolet, sterowane gniazdka do ładowania hulajnóg elektrycznych, włączniki światła i inne. Jeśli chcielibyście zaopatrzyć się w niedrogi sensor inteligentnego domu, szczególnie znajdujący zastosowanie jako alarm antywłamaniowy, teraz jest świetna okazja, ponieważ tylko do 26 sierpnia można kupić go w cenie nieco ponad 23 złote.

Gdzie Kupić?

Czujnik ruchu Xiaomi Aqara dostępny jest na GearBest w 23,60 zł. Ta specjalna promocja obowiązuje tylko dla pierwszy 50 urządzeń kupionych codziennie od 9:00 UTC w dniach 20 – 26 sierpnia, więc zachęcamy do zakupów!