Opłaty celne - zamówienia z Chin na GearBest

Internetowe zakupy z Chin to znakomita okazja aby kupić dobry i markowy sprzęt elektroniczny, telefon albo tablet niedostępny w Polsce, czy inne z tysięcy produktów dostępnych na GearBest, szczególnie gdy mamy okazję skorzystać z darmowej dostawy. Wysyłki zagraniczne mogą wymagać jednak jednej formalności: dowiecie się tu jak zapłacić cło z Chin, podatku od zamówień z zza granicy. Być może myślisz, że jest to skomplikowane  i wymaga dużo wysiłku oraz opłacenia dużej kwoty. Jak pokażemy, jest to jednak znacznie prostsze niż myślisz i formalności celne można załatwić dosłownie w 5 minut.

Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się na czym polega opłacanie cła dla zakupów z GearBest i w jaki sposób możesz łatwo to zrobić.

Podstawy cła

Na początek należy przedstawić zasady pobierania cła. Przede wszystkim tylko część przesyłek jest clona. Dotyczy to zarówno Polski jak i innych krajów Unii Europejskiej. Dzieje się tak, ponieważ celnicy nie są w stanie sprawdzić wszystkich paczek zagranicznych i w rezultacie tylko niewielka część podlega tym formalnościom oraz ewentualnym opłatom. To, czy paczka zostanie oclona, czy też nie, zależy wyłącznie od danego Urzędu Celnego, które funkcjonują przy sortowniach paczek, czyli Węzłach Ekspedycyjno-Rozdzielczych (WER) Poczty Polskiej oraz w innych miejscach do których trafiają przesyłki, na przykład Urzędów Celnych przy lotniskach.

Jako sklep internetowy nie możemy też wpłynąć na to, czy paczka będzie podlegała tym opłatom, czy też nie. Nawet deklaracja paczki jako “Gift” nie zapewnia uniknięcia opłat, ponieważ celnicy mogą domagać się przesłania dokumentów potwierdzających, że została otrzymana w prezencie. Różne formy płatności nie zmieniają także zasadniczo prawdopodobieństwa oclenia, poza przypadkiem wysyłki z magazynu w Unii Europejskiej, o czym później.

Warto jednak wiedzieć, że gdy już otrzymamy zawiadomienie celne, wypełnienie tego dokumentu jest nieskomplikowane i nie zajmie nam dużo czasu. Procedura wygląda od strony odbiorcy paczki następująco:

 1. Przesyłka zostaje wysłana z GearBest
 2. Po dostarczeniu przesyłki do Polski, celnicy wysyłają do kupującego zawiadomienie deklarację celną w formie listu
 3. Kupujący wypełnia ją, załącza dokumenty i odsyła (mailem albo pocztą)
 4. Celnicy zwalniają przesyłkę i wysyłają do kupującego
 5. Listonosz przynosi paczkę z decyzją o naliczeniu cła i ten podatek możemy zapłacić listonoszowi przy odbiorze lub na poczcie

I to wszystko! Nie ma więcej kroków, a formalności są nieskomplikowane i wymagają wypełnienia od nas tylko jednego druku – resztę robią celnicy i listonosz. Zobaczmy jak wygląda to w praktyce.

Wypełniamy deklarację celną

Poniżej przedstawiony został przykładowy druk deklaracji celnej – nazywanej “Zawiadomieniem”. Trafi on do nas w formie listu, gdy celnicy zdecydują o kontroli naszej przesyłki. Nie jest to druk uniwersalny, ponieważ każdy Urząd Celny może stosować swój wzór, ale wszędzie wygląda podobnie. A oto jak go wypełnić.

Jak widać, tabela nie jest skomplikowana i należy wypełniać ją czytelnie. Oto, co należy wpisać w jej pola:

Imię i nazwisko: Imię i nazwisko odbiorcy, do którego kierowana była paczka

PESEL: Numer PESEL. W wyjątkowych wypadkach możesz nie mieć tego numeru identyfikacyjnego, na przykład gdy jesteś obcokrajowcem mieszkającym w Polsce. W takim wypadku należy wpisać – “Nie dotyczy – obcokrajowiec”.

Telefon kontaktowy: Twój numer telefonu pod który mogą zadzwonić celnicy w razie wątpliwości albo problemów.

Adres zamieszkania: Tu adres wpisujemy tylko jeśli inny niż w polu “Adresat”, czyli odbiorca paczki.

Opis towaru, uwagi: Należy tu wpisać co zamówiliśmy z GearBest  i ewentualne uwagi dotyczące przesyłki. Warto też wpisać rodzaj towaru: na przykład “telefon”, “tablet”, “ubrania”. Pozwoli to celnikom ocenić do jakiej kategorii należy przedmiot i przypisać do niego odpowiednie cło i VAT (lub zwolnić towar z cła).

Wartość towaru: Wpisujemy tu rzeczywistą wartość towaru w walucie jakiej użyliśmy do zapłaty, nie wliczając kosztów przesyłki.

Koszt przesyłki: Koszty przesyłki, jeśli przesyłka była darmowa, wpisujemy po prostu zero. Suma kwot z tej i poprzedniej pozycji powinna być tu całkowitą kwotą zapłaconą i musi zgadzać się z potwierdzeniem z PayPal albo karty kredytowej.

Charakter przesyłki: Tu wpisujemy “Zakup”.

Sposób dostawy: Najlepiej zaznaczyć krzyżyk w polu “Droga pocztowa”. Dzięki temu listonosz przyniesie przesyłkę do domu.

I to już wszystkie pola formularza zgłoszenia celnego. Jak widać, nie jest on skomplikowany i jego wypełnienie nie zajmie ci dużo czasu. Do skompletowania zgłoszenia będzie potrzebne jeszcze tylko potwierdzenie zakupu i zapłaconej kwoty na GearBest.

Dołączamy szczegóły zamówienia

Formularz zgłoszenia celnego musi zostać uzupełniony o dwie rzeczy: potwierdzenie zapłaty oraz potwierdzenie zakupu z GearBest. Oto jak je uzyskać:

1. Potwierdzenie zapłaty

Aby uzyskać potwierdzenie zapłaty za pośrednictwem PayPal, należy odnaleźć transakcję na liście transakcji PayPal, przejść do jej szczegółów oraz kliknąć w link: “Wydrukuj szczegóły zamówienia” i zapisać ich zrzut ekranu.

Aby uzyskać potwierdzenie zapłaty za pośrednictwem kart płatnicznych, należy zalogować się do swojego bankowego systemu płatności elektronicznych i zapisać potwierdzenie zapłaty, za pośrednictwem linku “Zapisz potwierdzenie płatności” lub podobnego (różnego w zależności od banku)

2. Potwierdzenie zakupu z GearBest

Aby uzyskać potwierdzenie zakupu z GearBest, zaloguj się na swoje konto w sklepie i przejdź do zakupu, klikając w przycisk “Order details”. Następnie zrób zrzut ekranu i zapisz go, tak aby było na nim widać kwotę płatności, adres wysyłki oraz nazwę kupowanego przedmiotu. Alternatywnie, potwierdzenie zakupu możesz uzyskać z wiadomości mailowej, wysyłanej automatycznie do ciebie po zrobieniu zakupu.

potwierdzenie zakupu z GearBest

Przykładowy zrzut ekranu z GearBest który dołączymy do zgłoszenia celnego

I to już wszystko. Te 3 elementy: deklarację celną, potwierdzenie płatności i potwierdzenie zakupu, możesz teraz wysłać do Urzędu Celnego e-mailem lub pocztą.

Wysokość opłat celnych

Urząd Celny będzie następnie przetwarzał twoje zgłoszenie, a gdy je rozpatrzy, zwolni przesyłkę z cła i przyniesie ci ją listonosz, wraz z informacją o należnym podatku do zapłaty. Cło zapłacisz bezpośrednio u listonosza lub na poczcie i możesz cieszyć się już swoim zakupem.

A ile wynoszą opłaty celne? Obowiązuje tu kilka zasad:

 • Wszystkie przesyłki są zwolnione z cła i opłat do kwoty około 26 euro. Jeżeli więc zamówiłeś coś niedrogiego, celnicy mogą wysłać do ciebie zgłoszenie celne, ale po przesłaniu potwierdzenia paczka zostanie zwolniona z cła i nie będziesz musiał dopłacać.
 • Przesyłki powyżej tej kwoty podlegają opłatom celnym oraz podatkowi VAT. Ze względu na obustronne ustalenia między Unią Europejską a Chinami, cło na produkty z Chin jest niewielkie, wynosi maksymalnie 3%, a w przypadku wielu produktów 0%. Wyższą opłatę stanowi jednak VAT, który w Polsce na większość produktów wynosi 23% i to jest kwota jaka może zostać dodatkowo naliczona. Pamiętajmy jednak, że jedynie część przesyłek jest clona i nie będzie dotyczyć to każdego zakupu.
 • Zakupy z magazynów GearBest w Unii Europejskiej nie podlegają opłatom celnym. Aby skorzystać z tej możliwości zakupu, możesz sprawdzić dostępne produkty z podziałem na magazyny, pod adresem gearbest.com/warehouse. Wybierając z menu po lewej stronie magazyny leżące na terenie Unii Europejskiej, oszczędzisz na opłatach celnych, a ponadto przesyłka dotrze do ciebie szybciej, choć koszty wysyłki mogą być wyższe.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat cła?

 • Formularz celny wypełniaj czytelnie, drukowanym literami, tak aby celnicy mogli łatwo odczytać co masz na myśli. Przyspieszy to zwolnienie przesyłki z cła i paczka dojdzie do ciebie szybciej.
 • W przypadku pytań dotyczących procesu pobierania cła, możesz po prostu skontaktować się z Urzędem Celnym, najlepiej telefonicznie. Na zgłoszeniu znajdziesz numer telefonu do Urzędu Celnego, a celnicy odpowiedzą na twoje pytania. Skontaktuj się z nimi także, jeśli wysłałeś dokumenty, a po dwóch tygodniach paczka jeszcze do ciebie nie trafiła – być może utkwiła gdzieś po drodze, albo są z nią inne problemy które możesz wyjaśnić.
 • Nie możemy zagwarantować, że cło będzie naliczone, lub nie. Paczki clone są selektywnie i do niektórych z nich może zostać naliczona opłata celna, a zależy to wyłącznie od Urzędu Celnego.