elektryczny rower Xiaomi

Elektryczna hulajnoga to świetny, ekologiczny środek transportu który dzięki silnikowi pozwala na łatwe poruszanie się po mieście. A gdyby tak iść krok dalej i połączyć wygodę zasilania elektrycznego i funkcje smart z nożnym napędem rowerowym? Wówczas powstanie interesująca hybryda jaką jest Xiaomi Qicycle – rower elektryczny z przerzutkami Shimano i baterią Panasonic. Zobaczcie naszą recenzję i przekonajcie się do kogo jest skierowany ten sprzęt.

Rower elektryczny Xiaomi Qicycle: Główne funkcje

CechaParametry
Moc silnika250 W bezszczotkowy
BateriaPanasonic 5.8Ah Li-ion, 35 V
Maksymalna prędkość25km/h
Maksymalny udźwig120kg
Czas ładowania3 godziny
OponyPompowane 16 cali
Maksymalny zasięg30 km
PrzerzutkiShimano Nexus
WyświetlaczLCD
Wymiary124.70 x 55.60 x 92.80 cm (rozłożony)
Waga14,5 kg
Zawartość opakowania1 x rower elektryczny, 1 x klucz francuski, 1 x ładowarka, 1 x instrukcja w języku angielskim
rower Xiaomi Qicycle

Wady i zalety

  • Udane połączenie roweru i skutera elektrycznego

  • Mocny silnik bezszczotkowy 250 W

  • Świetna bateria Panasonic 18650, 5800 mAh/36 V – taka samą jaką stosuje się w samochodach elektrycznych Tesla!

  • Bogate możliwości komputera

  • Składany design pozwala na łatwe przechowywanie pojazdu na małej przestrzeni

  • Dobra cena w stosunku do możliwości i wykonania

  • Oprogramowanie komputera w języku chińskim

  • Opony 16 cali nie są zbyt duże

Możliwości jazdy

Bezszczotkowy silnik o mocy 250 W to ten sam jaki Xiaomi stosuje w swoich hulajnogach i znakomicie sprawdza się on również w Qicyklu. Dostarcza on dobre przyspieszenie i mocny moment obrotowy, pozwalając na osiągnięcie do 25 km/h. Aby rozpocząć jazdę, nie trzeba go uruchamiać – wystarczy wsiąść na rower i zacząć pedałowanie, a silnik uruchomi się sam, w zależności od aktualnego trybu. Świetne są również baterie Panasonic 18650 o pojemności 5.8 Ah / 36 V. To te same jakie stosowane są w samochodach elektrycznych Tesla i z całą pewnością będą dobrze sprawowały się nawet po wielu cyklach ładowania, minimalnie tracąc tylko pojemność wynikającą z chemicznego zużycia ogniw litowo-jonowych. W pełni naładowana bateria powinna pozwolić na przejechanie około 30 kilometrów ze wspomaganiem – w zależności od ciężaru rowerzysty i trasy,

Do dyspozycji mamy łącznie 4 tryby jazdy: Turbo – tylko napęd elektryczny; Zrównoważony – równe proporcje energii z pedałowania oraz silnika; Ekonomiczny – tryb oszczędzania energii, w którym tylko bardzo niewiele mocy pochodzi z silnika; Fitness – silnik elektryczny jest wyłączony. Jazda z elektrycznym wspomaganiem jest naprawdę przyjemna. Czujnik nacisku wykonany w technologii TMM4 reaguje na nasze ruchy i stosownie dawkuje moc silnika, dzięki czemu jedzie się bardzo płynnie i nawet poruszanie się pod górkę jest banalnie łatwe. Osoby które nie będą często wykorzystywać trybu całkowicie elektrycznego będą zadowolone ze znakomitych przerzutek Shimano Nexus (3 biegi) oraz dobrze działających przednich i tylnych hamulców.

elektryczny rower Xiaomi

Design i wykonanie

Bateria ukryta jest w środkowej ramie i jest ona najcięższym elementem pojazdu, który bez niej byłby bardzo lekki, ponieważ jest wykonany ze stopu aluminium jakiego używa się w samolotach. Całkowita masa wynosi 14.5 kilograma, co odpowiada średniej masie nieco większego roweru. Qicycle nie ma zbyt dużych gabarytów, co jednocześnie jest wadą, jak i zaletą. Dzięki temu zajmuje on bardzo mało miejsca, szczególnie że możemy łatwo go złożyć w 30 sekund. Koła o średnicy 16 cali i niezbyt wysoka rama mogą być jednak nieco niewygodne dla wysokich rowerzystów, którzy preferują duże rowery sportowe. Rama jest jednak bardzo solidna i według zapewnień producenta udźwignie osoby o masie do 120 kilogramów, szczególnie że zawieszenie płynnie reaguje na przeszkody terenowe.

Na uwagę zasługuje również mocne oświetlenie LED, znajdujące się z przodu (żółte światło) oraz z tyłu (czerwone światło). Jest ono niezwykle intensywne i ma zasięg rzutu nawet kilkadziesiąt metrów, więc z pewnością będziemy dobrze widoczni na drodze po zmierzchu. Silnik ukryty jest w przednim kole, a przerzutki w tylnym. Obecnie QiCycle dostępny jest tylko w kolorze czarnym, z felgami w kolorze stalowo-szarym. Elektronika jest oczywiście zabezpieczona przed deszczem, a więc nie musicie obawiać się, że bateria stanie w płomieniach na skutek zwarcia przy pierwszej mżawce. Pewnym przeoczeniem projektantów wydaje się być jednak brak błotników – warto więc uważać przy wjeżdżaniu w kałuże.

Xiaomi Qicycle

Komputer pokładowy

Znajdujący się w tym rowerze elektrycznym komputer pokładowy ma bogate możliwości pomiarowe i jest bardzo przydatnym dodatkiem. Na bieżąco możemy podejrzeć szybkość jazdy, dzisiaj przejechany dystans, poziom baterii, a także spalone kalorie (po ustawieniu masy ciała w aplikacji).  Qicycle zapisuje także dane historyczne (maksymalnie ostatnie 30 dni), a jeśli korzystamy z aplikacji, to mogą być one przesyłane do chmury Xiaomi dla utrwalenia. Z poziomu komputera uruchamiane są także światła.

Aplikacja działa zarówno na telefonach z systemem Android oraz iOS i łączy smartfona z rowerem za pomocą Bluetooth. Jeśli mamy jakiś problem z jazdą, możemy uruchomić test diagnostyczny, który wskaże nam czy poprawnie działa bateria, silnik albo elektronika. Niestety interfejs jest dostępny aktualnie tylko w języku chińskim, jednak ma on duże i czytelne ikony i z łatwością zrozumiemy większość wyświetlanych komunikatów, a ponadto można oczekiwać aktualizacji z językiem angielskim jaka powinna się wkrótce ukazać.

rower Xiaomi Qicycle

Podsumowując

Qicycle to bardzo udany pojazd, który niektórym może spodobać się nawet bardziej niż hulajnoga Xiaomi M365. Jeśli jeździcie w dłuższe trasy nie musicie obawiać się wyczerpania baterii, bo rower można napędzać siłą mięśni, a ponadto trudno nie zauważyć zdrowotnych korzyści z takiej jazdy, szczególnie w trybie Fitness. Z drugiej strony możemy go szczególnie polecić osobom dojeżdżającym codziennie do pracy lub szkoły które nie chcą się przemęczać, wybierając przyjemność łatwej jazdy ze wspomaganiem. Dobre wykonanie, najlepsze części takie jak przerzutki Shimano, bateria Panasonic, bezszczotkowy silnik i funkcje smart – oto zalety które powinny was przekonać, że Xiaomi Qicycle to pojazd przyszłości i najlepszy rower elektryczny jaki obecnie można kupić.

Gdzie Kupić?

Rower elektryczny Xiaomi Qicycle jest dostępny na GearBest w cenie 3129,07 groszy w przedsprzedaży z wysyłką od 8 sieprnia. Zebraliśmy już niemal sto przedsprzedażowych zamówień, więc jest to bardzo popularny sprzęt który wszystkim gorąco polecamy.

Kup rower elektryczny Xiaomi Qicycle