termometr Xiaomi iHealth

Pomiar temperatury zwykłym termometrem to czasochłonne zajęcie. Pomiar trwa długo, a wyniki często są niedokładne, trudne do odczytu i nieprawidłowe. Co więcej, w wielu domach ciągle znajdują się stare termometry rtęciowe, których rozbicie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dzieci. Niezawodne Xiaomi ma dla was rozwiązanie: elektroniczny, precyzyjny, bezkontaktowy i łatwy w obsłudze termometr dla całej rodziny iHealth. Zobaczcie nasz unboxing oraz przekonajcie się, jak bardzo różni się od przestarzałych urządzeń do pomiaru temperatury.

Termometr bezdotykowy Xiaomi: Unboxing

mierzenie temperatury bezdotykowo

Opakowanie Xiaomi iHealth

Tradycyjnie przesyłka dotarła bardzo szybko (obecnie istnieje nawet możliwość zakupu z lokalnego, polskiego magazynu GearBest G-W-4). W paczce znajduje się nieduży, ale gustowny kartonik z termometrem w środku. Na opakowaniu znajdziemy podstawowe dane techniczne, takie jak zakres pomiarów i dokładność.

dotykowy termometr unboxing

Zawartość opakowania

W środku znajdziemy instrukcję oraz dodatkowe broszurki i urządzenie z dwoma bateriami alkalicznymi AAA. Niestety instrukcja jest w całości w języku chińskim, ale w zasadzie w niczym to nie przeszkadza, ponieważ obsługa termometru jest jak się przekonacie wręcz trywialna. Przed uruchomieniem urządzenia należy włożyć baterie do komory znajdującej się z tyłu obudowy oraz zdjąć folię zabezpieczającą. I to wszystko – możemy już robić błyskawiczne pomiary temperatury.

Specyfikacja

CechaParametry
Pomiar temperaturyBezkontaktowy na podczerwień
Czas pomiaru1 sekunda
Odległość pomiaru3 cm lub mniej
WyświetlaczLED
Dokładność pomiaru+/- 0.2 stopnie C (w zakresie 35 – 42 stopni C ), +/- 0.3 stopnie C (w pozostałym zakresie)
Rozdzielczość pomiaru0,1 stopnia C
Zakres działaniaMierzy prawidłowo w temperaturze 16 – 35 stopni C, 85% wilgotność powietrza lub mniej, 70 – 106 kPa
Inne funkcjeWibracja
Zasilanie2 baterie 1.5V AAA (paluszki)
Wymiary, waga13.70 x 3.40 x 3.90 cm, 90 gram
Zawartość pudełka1 x Termometr Xiaomi iHealth, 2 x Bateria AAA
termometr bezdotykowy

Wady i zalety

  • Precyzyjny pomiar z dokładnością 0,2 stopnia Celsjusza

  • Łatwa obsługa

  • Bezkontaktowe mierzenie temperatury

  • Wyświetlacz LED

  • Wynik już w 1 sekundę

  • Elegancki, minimalistyczny wygląd w stylu Xiaomi

  • Niedrogi

  • Instrukcja tylko w języku chińskim

termometr Xiaomi

Jak to działa?

Termometry kontaktowe działają dzięki zjawisku rozszerzalności termicznej cieczy, którą jest w nich alkohol, lub dawniej – rtęć. Im wyższa temperatura, tym bardziej znajdująca się w środku termometru ciecz rozszerza się, co powoduje podwyższenie słupka widocznego na skali termometru. Alternatywnie, w elektronicznych termometrach kontaktowych stosuje się termistory, zamieniające temperaturę na zmiany oporu elektrycznego, a więc i napięcia, które skalowane jest później w stopniach Celsjusza. Takie termometry są jednak przestarzałe i mają wiele wad: są mało precyzyjne, łatwo w nich o pomyłkę, powoli się nagrzewają, a więc potrzeba co najmniej kilku minut aby odczytać wynik, a ponadto nie są higieniczne. Kilka osób stosujących ten sam termometr dotykowy może łatwo przenieść infekcję taką jak przeziębienie lub grypa.

Zupełnie inaczej jest w przypadku bezdotykowego termometru Xiaomi, eliminującego te wszystkie wady. Działa on dzięki sensorowi podczerwieni, wykrywającemu zmiany w promieniowaniu podczerwonym emitowanym przez każde ciało wydzielające ciepło. Innymi słowy, emisja promieniowania podczerwonego skalowana jest następnie na wysokość temperatury i wyświetlana na wyświetlaczu LED. Ten wydajny sposób pomiaru sprawia, że nie musimy już przytykać termometru do skóry, a wystarczy zbliżyć go do ciała – a dokładnie do środka czoła w odległości około 3 cm, wcisnąć przycisk i dosłownie w sekundę wyświetli się nam temperatura. Proste i efektywne!

termometr bezdotykowy sklep

Możliwości pomiarowe

Xiaomi iHealth mierzy wyniki w zakresie temperatury ciała, a więc jest urządzeniem medycznym. Temperatura podawana jest z rozdzielczością 0,1 stopnia Celsjusza (istnieje możliwość przełączenia na stopnie Fahrenheita), a dokładność to 0,2 stopnia w zakresie od 35 do 42 stopni Celsjusza, lub 0,3 stopnia w zakresie pozostałych temperatur. Jest to większa precyzja niż w przypadku zwykłych termometrów dotykowych, a osiągnięto ją dzięki czujnikowi podczerwieni renomowanej niemieckiej firmy Heimann Sensor z Drezna, produkującej czujniki na potrzeby urządzeń medycznych oraz przemysłowych. Urządzenie posiada certyfikat CFDA, a więc poprawność pomiaru jest tu gwarantowana. Wewnątrz obudowy znajduje się również czujnik temperatury otoczenia, pozwalający na dokładniejsze, skompensowane pomiary.

Obsługa i wygląd

Obsługa jest niezwykle prosta: wystarczy zbliżyć urządzenie do środka czoła na odległość 3 cm, wcisnąć przycisk na obudowie i wynik zostanie wyświetlony na wyświetlaczu LED. Jeśli wyświetli się nam pozioma kreska, oznacza to, że należy zmierzyć temperaturę jeszcze raz. iHealth posiada silniczek wibrujący przy prawidłowym odczycie, a więc nie emituje on żadnych dźwięków, a dzięki temu można regularnie mierzyć temperaturę śpiącemu dziecku. Rączka została wyprofilowana pod kątem 15.5 stopni, tak aby używało się go możliwie ergonomicznie.

Ten bezdotykowy termometr zasilany jest przez dwie baterie AAA 1.5V (znajdują się w opakowaniu), które w pełni naładowane mogą zasilić urządzenie przez aż 3000 pomiarów. Jest on więc energooszczędny i nie będziemy musieli w nim wymieniać baterii częściej niż raz na kilka lat.

termometr bezdotykowy

Podsumowując

Xiaomi iHealth to termometr dla całej rodziny, który powinien znaleźć się w każdym domu. Jest łatwy w obsłudze, mierzy szybko i dokładnie, a jego bezkontaktowa obsługa utrudnia rozprzestrzenianie się zarazków. Wystarczy że go wypróbujecie i już nigdy nie będziecie chcieli wrócić do zwykłych termometrów dotykowych!

Gdzie Kupić?

Termometr bezdotykowy Xiaomi iHealth dostępny jest na GearBest w super cenie 101,06 zł. Możecie go również kupić z darmową wysyłką z lokalnego, polskiego magazynu GearBest G-W-4 za 121,98 zł. Zakupy z dostawą z Polski to pewne przesyłki z krótkim czasem dostawy, a więc polecamy zamówienia z tego magazynu.

Kup termometr Xiaomi iHealth